U18 Festival Schedule & Results

 

Pool play takes place from 28th July until 30th July. On 31st July the play is split into a Championship bracket and a Plate bracket and final placements will be determined.

Matches will be 2 x 15 minute halves with a 5 minute half time
A full list of the Tournament Specific Rules will be available prior to the event.

Group AGroup B
Central New York Elite (CNYE)Abbot's Hill
IsraelCapital
Lady Eleanor Holles (LEH)England
MidwesternHawks
PotomacMN Lakers
Team HLASTEPS
U18 Scotland DevelopmentOntario
Wales1Buffalo

Pool Play

Tuesday 28th July

#DAYTimeHome TeamResultAway TeamPitch
1Tue 28-Jul09:30CNYE 12-0 LEH5
3Tue 28-Jul10:15Midwestern 11-0 Wales5
5Tue 28-Jul11:00CNYE 1-9 HLA5
7Tue 28-Jul11:45Midwestern 2-8 Potomac5
9Tue 28-Jul12:30CNYE 2-5 Israel5
11Tue 28-Jul13:15Midwestern 11-1 Scotland Development5
13Tue 28-Jul14:00Ontario 13-1 Abbot's Hill5
15Tue 28-Jul14:45STEPS11-0 MN Lakers5
17Tue 28-Jul15:30Ontario 3-10 Capital5
19Tue 28-Jul16:15STEPS11-1 1Buffalo5
21Tue 28-Jul17:00Ontario 2-9England5
23Tue 28-Jul17:45STEPS11-2 Hawks5
2Tue 28-Jul09:30HLA 8-2 Israel6
4Tue 28-Jul10:15Potomac 12-0 Scotland Development6
6Tue 28-Jul11:00LEH 5-8 Israel6
8Tue 28-Jul11:45Wales 4-4 Scotland Development6
10Tue 28-Jul12:30LEH 0-12 HLA6
12Tue 28-Jul13:15Wales 1-9 Potomac6
14Tue 28-Jul14:00Capital 2-4England6
16Tue 28-Jul14:451Buffalo 9-4 Hawks6
18Tue 28-Jul15:30Abbot's Hill 0-12England6
20Tue 28-Jul16:15MN Lakers 4-3 Hawks6
22Tue 28-Jul17:00Abbot's Hill 2-10 Capital6
24Tue 28-Jul17:45MN Lakers 6-3 1Buffalo6
Back to top

Wednesday 29th July

#DAYTimeHome TeamResultAway TeamPitch
25Wed 29-Jul09:30CNYE4-3Midwestern5
27Wed 29-Jul10:15LEH4-3Wales5
29Wed 29-Jul11:00CNYE4-2Potomac5
31Wed 29-Jul11:45LEH5-7Midwestern5
33Wed 29-Jul12:30Israel10-3 Scotland Development5
35Wed 29-Jul13:15HLA11-1Wales5
37Wed 29-Jul14:00Israel2-8Potomac5
39Wed 29-Jul14:45HLA12-0 Scotland Development5
26Wed 29-Jul09:30Ontario3-7STEPS6
28Wed 29-Jul10:15Abbot's Hill3-11MN Lakers6
30Wed 29-Jul11:00Ontario9-31Buffalo6
32Wed 29-Jul11:45Abbot's Hill3-9STEPS6
34Wed 29-Jul12:30England7-1Hawks6
36Wed 29-Jul13:15Capital12-0MN Lakers6
38Wed 29-Jul14:00England8-11Buffalo6
40Wed 29-Jul14:45Capital6-4Hawks6
Back to top

Thursday 30th July

#DAYTimeHome TeamResultAway TeamPitch
41Thu 30-Jul09:30HLA8-2Potomac5
43Thu 30-Jul10:15LEH4-2 Scotland Development5
45Thu 30-Jul11:00HLA12-1Midwestern5
47Thu 30-Jul11:45LEH0-12Potomac5
49Thu 30-Jul12:30Israel8-4Wales5
51Thu 30-Jul13:15CNYE12-0 Scotland Development5
53Thu 30-Jul14:00Israel7-2Midwestern5
55Thu 30-Jul14:45CNYE9-2Wales5
42Thu 30-Jul09:30Capital11-11Buffalo6
44Thu 30-Jul10:15Abbot's Hill0-12Hawks6
46Thu 30-Jul11:00Capital5-6STEPS6
48Thu 30-Jul11:45Abbot's Hill2-81Buffalo6
50Thu 30-Jul12:30England6-1MN Lakers6
52Thu 30-Jul13:15Ontario3-5Hawks6
54Thu 30-Jul14:00England2-5STEPS6
56Thu 30-Jul14:45Ontario5-3MN Lakers6
Back to top

Bracket and Placement Play

Friday 31st July

#DAYTimeHome TeamResultAway TeamPitch
57Fri 31-Jul09:30Team HLA11-0MN Lakers5
59Fri 31-Jul10:15CNYE5-4England5
61Fri 31-Jul11:00Israel4-7STEPS5
63Fri 31-Jul11:45Potomac6-5Capital5
65Fri 31-Jul12:30MN Lakers5-11England5
67Fri 31-Jul13:15Team HLA9-0CNYE5
69Fri 31-Jul14:00Steps7-4Potomac5
71Fri 31-Jul14:45Israel2-9Capital5
73Fri 31-Jul15:30CNYE6-5Potomac5
74Fri 31-Jul16:15HLA4-3Steps5
58Fri 31-Jul09:30Wales9-0Abbot's Hill6
60Fri 31-Jul10:151Buffalo10-5Scotland6
62Fri 31-Jul11:00Midwestern6-1Hawks6
64Fri 31-Jul11:45LEH3-6Ontario6
66Fri 31-Jul12:30Abbot's Hill2-8Scotland6
68Fri 31-Jul13:15Wales3-61Buffalo6
70Fri 31-Jul14:00Hawks5-4LEH6
72Fri 31-Jul14:45Midwestern3-5Ontario6
Back to top
Note 1: Winner placed 5th equal & loser placed 7th equal

 Posted by at 21:20